ZOIA - Stanowisko ZORA w sprawie obliczania i dokumentowania stażu pracy w aptece przy rozpatrywaniu wniosków na rękojmie na kierownika apteki

Aktualności, #

Szanowni Państwo!

W związku z koniecznością właściwego procedowania składanych do biura izby wniosków o rękojmię na kierownika apteki, niezbędne jest złożenie wniosku, który zawiera wszystkie dane potwierdzające posiadane uprawnienia.

Zwracamy uwagę, że w interesie farmaceuty jest uzyskanie od pracodawcy dokumentów w formie, która w sposób jednoznaczny opisuje zakres i okres pełnienia obowiązków.

Jest to szczególnie istotne w przypadku ubieganie się o stanowisko kierownika po raz pierwszy.

W tym celu ZORA podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska, które powyższe kwestie porządkuje i ułatwi farmaceutom składanie właściwie uzupełnionych dokumentów.

 

Z uszanowaniem

Prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej

mgr farm. Wojciech Chmielak 

 

 

Stanowisko

Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Szczecinie z dnia 08.10.2020

w sprawie obliczania i dokumentowania stażu pracy w aptece w charakterze farmaceuty przy rozpatrywaniu wniosków o rękojmię na kierownika apteki

 

Mając na uwadze, że:

zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o izbach aptekarskich na organach samorządu aptekarskiego ciąży obowiązek sprawowania pieczy i nadzoru nad wykonywaniem zawodu farmaceuty;

- do uzyskania rękojmi należytego prowadzenia apteki magister farmacji zobowiązany jest wykazać i udokumentować niezbędny staż pracy w aptece w charakterze farmaceuty, tj. pracy w pełnym wymiarze czasu przez co najmniej 5 lat lub w przypadku farmaceuty posiadającego specjalizację z zakresu farmacji aptecznej, przez co najmniej 3 lata;

- w interesie farmaceutów jest przedstawienie Okręgowej Radzie Aptekarskiej dokumentów, których forma i treść będą jednoznacznie potwierdzały posiadanie przez farmaceutę odpowiedniego stażu pracy w aptece;

- w celu usunięcia wątpliwości farmaceutów w przedmiocie naliczania stażu pracy w aptece niezbędnego do objęcia funkcji kierownika apteki oraz zebrania zasad dotyczących dokumentowania tego stażu;

Okręgowa Rada Aptekarska w Szczecinie (dalej w Stanowisku ORA), działając na podstawie art. 1, art. 7 ust. 1, pkt. 1, 2 ,3 ,5 ,6 oraz art. 29 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991r. o izbach aptekarskich (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1496 z późn. zm.) w związku z art. 88 ust. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2001 r. nr 126, poz. 1381), przyjmuje następujące stanowisko.

 

1

 

 Niniejsze Stanowisko uwzględnia dotychczas stosowane w Zachodniopomorskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Szczecinie zasady dotyczące obliczania i dokumentowania staży pracy w aptece na potrzeby wniosku o rękojmię.

  1. Zgodnie z art. 88 ust. 2 Ustawy Prawo Farmaceutyczne, jednym z minimalnych wymogów formalnych, niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika jest posiadanie przez farmaceutę co najmniej 5-letniego stażu pracy w aptece lub 3-letniego stażu pracy w aptece w charakterze farmaceuty, w przypadku gdy posiada on specjalizację z zakresu farmacji aptecznej.
  2. Do stażu pracy w aptece w charakterze farmaceuty zalicza się udokumentowany okres faktycznego wykonywania zawodu w pełnym wymiarze czasu pracy tj. co najmniej osiem godzin dziennie w co najmniej pięciodniowym tygodniu pracy.
  3. Warunkiem zaliczenia do stażu pracy okresu wykonywania zawodu farmaceuty na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa zlecenie, umowa o świadczenie usług, kontrakt menedżerski, itp.) lub okresu prowadzenia apteki we własnym imieniu, jest przedłożenie dokumentów, które będą wskazywać co najmniej na: charakter (stanowisko) wykonywanej pracy, wymiar czasu pracy oraz przerwy w jej wykonywaniu, w trakcie obowiązywania w/w. umowy.
  4. Wykonywanie zawodu farmaceuty w wymiarze  niższym niż 8 godzin na dobę przez co najmniej pięć dni w tygodniu kalendarzowym jest niewystarczające do zaliczenia tego okresu w pełnym wymiarze jego trwania do stażu pracy.
  5. Wykonywanie zawodu w wymiarze przekraczającym wymiar 1 etatu w danym okresie czasu nie skraca ustawowego okresu pracy (5 lat albo 3 lat w odniesieniu do farmaceuty posiadającego specjalizację z farmacji aptecznej) niezbędnego do uzyskania uprawnień kierownika apteki, niezależnie czy farmaceuta wykonuje zawód w jednej czy kilku aptekach, oraz czy wykonuje zawód pracując na rzecz jednego czy kilku pracodawców.
  6. Do stażu pracy farmaceuty zalicza się okres faktycznego wykonywania zawodu w aptece, począwszy od dnia, w którym farmaceuta uzyskał prawo wykonywania zawodu. Wszelkie wcześniejsze okresy pracy w aptece, przed uzyskaniem prawa wykonywania zawodu, nie są zaliczane do stażu pracy na kierownika apteki.
  7. Do stażu pracy wlicza się okres urlopu wypoczynkowego w wymiarze przewidzianym w Kodeksie pracy, niezależnie czy farmaceuta wykonuje pracę w aptece na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej.
  8. Z zastrzeżeniem ust. 9, do stażu pracy farmaceuty nie wlicza się okresów korzystania ze świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które obejmują: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, a także okresów urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę, okresów czasowej niezdolności do pracy, uprawnień związanych z rodzicielstwem wynikających z Kodeksu pracy, jak również urlopu wychowawczego oraz każdego innego przypadku faktycznego nieświadczenia usług w aptece przez farmaceutę. Każda przerwa z wyżej wskazanego tytułu, pomimo formalnego zatrudnienia farmaceuty w aptece, przedłuża okres o liczbę dni przerwy.
  9. Pomimo faktycznego nie wykonywania pracy w aptece, do stażu pracy wlicza się okres, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy, tj. okres choroby pracownika, za który pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę od pracodawcy. Do stażu pracy zalicza się maksymalnie 33 dni choroby pracownika, w roku kalendarzowym, niezależnie od wieku pracownika.

 2

  1. Wniosek o wydanie rękojmi składa się na formularzu według wzoru opracowanego przez ORA, dostępnego na stronie internetowej ZOIA lub w siedzibie ZOIA.
  2. Wniosek o wydanie rękojmi farmaceuta składa w oryginale. Dokumenty stanowiące załącznik do wniosku mogą stanowić kserokopie.
  3. Wszelkie dokumenty przedkładane przez farmaceutę wraz z wnioskiem o wydanie rękojmi powinny zawierać jednoznaczne, niebudzące wątpliwości co do ich treści, informacje dotyczące rozpoczęcia pracy, jej zakończenia, wymiaru zatrudnienia, charakteru/stanowiska, pracodawcy. Dokumenty w języku obcym wymagają ich przedłożenia przez wnioskodawcę wraz z tłumaczeniem na język polski, dokonanym przez tłumacza przysięgłego.
  4. Na żądanie ORA wnioskodawca zobowiązany jest przedłożyć do wglądu w siedzibie ZOIA oryginał dokumentu, którego kopię wnioskodawca załączył do wniosku o wydanie rękojmi. Odmowa przedłożenia oryginału dokumentu, którego wiarygodność wzbudziła zastrzeżenia ORA, będzie podlegała ocenie przez ORA przy rozpoznawaniu wniosku o rękojmię.
  5. Wszelkie błędy w dokumentach przedkładanych przy wniosku o wydanie rękojmi, zarówno w samym wniosku jak i dokumentach do niego załączonych (np. w dacie, wymiarze zatrudnienia, charakterze zatrudnienia/stanowiska pracy) mogą skutkować koniecznością wyjaśnienia sprawy przez Okręgową Radę Aptekarską, w konsekwencji przedłużeniem rozpoznania wniosku o wydanie rękojmi.

 3

Niniejsze Stanowisko jest zgodne, ze stanowiskiem Nr VII/1/2017 z dnia 23 maja 2017 r. Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie stosowania przez izby aptekarskie art. 88 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz. U. z 2016r., poz. 2142 z późn. zm.) w zakresie obliczania stażu pracy niezbędnego do wykonywania funkcji kierownika apteki.

4

 Niniejsze Stanowisko  wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia.

 5

  1. Niniejsze Stanowisko ma zastosowanie do wszystkich sprawach dotyczących rękojmi na kierownika rozpatrywanych przez ORA, niezależnie czy rękojmia dotyczy pełnienia funkcji kierownika apteki ogólnodostępnej, apteki szpitalnej, działu farmacji szpitalnej czy osoby odpowiedzialnej za prowadzenie hurtowni farmaceutycznej, a także czy dotyczy pełnienia funkcji na stałe czy też w zastępstwie innego kierownika lub osoby odpowiedzialnej w odniesieniu do hurtowni farmaceutycznej.
  2. Niniejsze Stanowisko ma zastosowanie do wszystkich spraw dotyczących rękojmi na kierownika apteki, które są rozpoznawane przez ORA na dzień wejścia w życie Stanowiska.

Pliki do pobrania


Proszę czekać... Proszę czekać...